| A A A
polski english руссҝий
Czasopismo naukowe „Społeczeństwo i Polityka”

Sprawy studenckie
Pomoc materialna
Dom Studenta

Uczelnia przyjazna osobom niepełnosprawnym

Aktualności - ZOBACZ
   ▪ Konferencja „Od Teorii do Praktyki w Edukacji” »
   ▪ Udział AH w Pułtuskich Targach Powiatowych »
   ▪ Podziękowania od Ambasadora Bułgarii »
 
ZAKŁAD SZTUKI PRADZIEJOWEJ

                                        Zakład Historii Sztuki Pradziejowej

Rejestrowanie i badanie sztuki dawnych ludów nie znających lub nie używających pisma stało się w ostatnich latach najszybciej rozwijającą się gałęzią archeologii w skali globalnej. Dotyczy to jednak w małym stopniu Polski. Nowopowstały Zakład Historii Sztuki Pradziejowej w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora jest jedynym w Polsce dydaktycznym i badawczym ośrodkiem analiz i studiów, związanych ze sztuką najdawniejszych czasów.

Sztuka pradziejowa, chociaż w najogólniejszym sensie była genetyczną poprzedniczką sztuki dzisiejszej, rodziła się w odmiennych warunkach społecznych i innym celom też służyła. Narodziła się z potrzeby formowania i przekazywania myśli abstrakcyjnej, na fali tego samego procesu, który powołał i rozwijał mowę artykułowaną. Wynikała więc z elementarnej potrzeby istot bytujących społecznie: z konieczności porozumiewania się i przekazywania informacji wyższego rzędu. To jest takich, za którymi kryły się pojęcia symboliczne, obce wszystkim innym – poza człowiekiem – gatunkom świata żywego.

Sztuki plastyczne odznaczają się tym, że służą trwałemu zakodowaniu pewnych wartości pojęciowych, mogą być przekazywane w czasie i przestrzeni oraz łatwo pokonują bariery językowe. Zawarte w nich treści mają niemałe znaczenie w przekazywaniu treści społecznych, wychowaniu młodego pokolenia, a także w utrwalaniu form wierzeń religijnych i obyczaju. Stają się często powszechnie rozumianymi symbolami o głębszym znaczeniu treściowym, niż sugeruje ich – często niewyszukana forma.

                                       Programy badawcze.

  1. Kreatywne elementy sztuki szamanów.
  2. Od obrazu do symbolu, od symbolu do hieroglifu, od hieroglifu do pisma.
  3. Realizm, naturalizm i abstrakcja sztuki pierwotnej.
  4. Czy homo sapiens neandertalensis tworzył pierwociny sztuki?
  5. Symbol labiryntu i jego transkontynentalny zasięg.
  6. Sztuka dawnych Celtów.